Jak na samostudium a domácí přípravu?

V pohodě a nejlépe pravidelně, v menších dávkách — 30 až 40 minut. 

Samostatná příprava umožňuje dítěti učit se vlastním tempem, ale často chybí struktura, zpětná vazba a jistota, na co se zaměřit. Dítě si nemusí být jisté, zda učivo skutečně zvládá v požadovaném formátu. V přípravném kurzu se učí pravidelně a systematicky, získá zpětnou vazbu od lektora, vyzkouší si testy nanečisto a naučí se pracovat s časovým limitem. Navíc kurz pomáhá udržet motivaci, která při domácím studiu bývá často slabším místem.

Děti, které navštěvují naše kurzy, mají po celou dobu kurzu přístup ke studijním materiálům a záznamům lekcí. Je určitě vhodné si každou lekci doma znovu projít a ujistit se, že vše bylo dobře pochopeno.

Mladší děti při domácí přípravě zpravidla potřebují podporu rodičů. Rozhodnutí ke studiu na osmiletém či šestiletém gymnáziu bývá většinou iniciováno rodiči na základě velmi dobrých školních výsledků dítěte. Často se jedná o děti, kterým zatím „šlo vše samo“, a je pro ně velkým překvapením, když se ocitnou ve skupině stejně nadaných vrstevníků. Najednou jsou úkoly náročnější, spolužáci stejně rychlí nebo i rychlejší — a přichází potřeba začít se doma systematicky připravovat. Společným cílem rodičů i pedagogů by proto mělo být vést děti k tomu, aby se naučily učit efektivně.

Zcela jiný přístup si vyžaduje příprava deváťáků na čtyřletá gymnázia a střední školy. Motivace těchto mladých lidí bývá pro rodiče často oříškem. Přimět dospívající k samostudiu — právě v době, kdy přirozeně zpochybňují rady a doporučení dospělých — není jednoduché, ale není to nemožné. V každém kurzu se vždy najde skupina vyspělejších studentů, kteří se doma systematicky připravují, aktivně se zapojují do lekcí a svým přístupem motivují ostatní.

Za léta praxe se nám také osvědčilo, že deváťáky velmi motivuje, pokud je vede lektor, který je jen o pár let starší. Jeho rady a pokyny vnímají často jako důvěryhodnější a snadněji je přijímají, než když stejnou informaci sděluje učitel ve věku jejich rodičů.

A ještě pár praktických rad: nezapomínejte na dostatek tekutin, něco sladkého (mozek potřebuje glukózu) a v neposlední řadě i na aktivní odpočinek od učení.